• Bravo 88.5 FM

  • Bravo-Blues&Jazz

Radio Bravo 88,5 Mhz play Now On Air view:     Bravo Blues&Jazz play Now On Air view:

Македонија на старт на светското ракометно првенство

Радио Браво во Мец, Франција. За Спортските вести на Радио Браво, Бошко Тасиќ:

Македонската ракометна репрезентација попладнево го игра својот прв натпревар на 25-то Светско првенство. Подмладената репрезентација на Лино Червар во првото коло за противник го има Тунис. Со седум дебитанти, полни со ентузијазам и во позитивна атмосфера македонските репрезентативци го очекуваат првиот меч на 25-от ракометен Мундијал. Сите во таборот на националниот тим посакуваат реприза на дуелот на овие две репрезентации од пред две години на СП во Катар, кога Македонија со убедлива игра славеше 33:28. Од друга страна никој не сака да размислува за последното соочување кое Македонија и Тунис го имаа пред девет месеци, кога Тунижаните победија (32:26) и ја оневозможија нашата селекција да настапи на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Натпреварот Македонија – Тунис се игра во Мец, во рамките на Б група, а започнува во 17:45 часот. Денеска играат и  Словенија-Ангола (14 часот), односно Шпанија-Исланд (20:45 часот).

© Radio Bravo - Kumanovo