• Bravo 88.5 FM

  • Bravo-Blues&Jazz

Radio Bravo 88,5 Mhz play Now On Air view:     Bravo Blues&Jazz play Now On Air view:

Whitney Houston Feat. Kygo – Higher Love (Премиера Хит)

Higher Love” е песна на англискиот пејач Steve Winwood, издадена во 1986-та година. Таа беше првиот сингл од 4-от соло албум, Back in the High Life. Песната е нашишана од страна на Winwood и Will Jennings, а продуцирана од Russ Titelman и Winwood. Женските вокали беа испеани од Chaka Khan. Во 1990-та година, покојната Whitney Houston ја обработи и ја вклучи како бонус песна на нејзиниот трет студиски албум, I’m Your Baby Tonight. Изминатиов викенд, норвешкиот DJ Kygo ја преработи со вокалот на Whitney Houston, во tropical house стил. Токму оваа верзија на “Higher Love” ја слушаме денес, на Радио Браво, на почетокот на секој непарен час.


© Radio Bravo - Kumanovo