• Bravo 88.5 FM

 • Bravo-Blues&Jazz

 • Bozik

  Божиќ – Христово Рождество

  За христијаните кои се придржуваат на Јулијанскиот календар, денес е Рождество Христово – Божиќ. На Божиќ, православните христијани во Македонија се поздравуваат со зборовите „Христос се роди“, на што одговараат „Вистина се роди“. Божиќ е ден кога христијаните го одбележуваат раѓањето на Спасител...

 • Badnik Promo

  Денес е Бадник

  Православните христијански верници денес го слават Бадник, денот пред големиот празник Божиќ. Според Јулијанскиот календар, секоја година Бадник е на 6 јануари, а Божиќ на 7 јануари – прекрасни денови кога семејствата во хармонија ја очекуваат и прославуваат веста за Христовото раѓање. За значење...

 • Gitarijada 2019 RB

  GITARIJADA Kumanovo 2019 – ГИТАРИЈАДА Куманово 2019

  ‘Art Attack’ го најавува првото возобновено издание на кумановската гитаријада „Гитаријада Куманово 2019“. Настан што е трајно врежан во меморијата на нашиот град како една од ретките можности на кои младите бендови имале можност да ја презентираат нивната музика. Конкурсот за овој на...

 • 23-oktomvri-den-na-makaedonskata-revolucionerna-borba

  Ден на мaкедонската револуционерна борба

  Денот на македонската револуционерна борба или Ден на револуционерната борба е државен празник кој се празнува на 23 октомври во Македонија. Празникот се празнува од 2007 година кога беше донесен и изгласан новиот закон за државни празници. Денот е неработен. Празникот се празнува по повод формир...

 • TRIO Naslovna 18 10 2019

  Mozart Vs. Poulenc – 18.10.2019 – 20:00 h

  ТРИО обоа, фагот и пијано ПРОГРАМА W.A.Mozart- Дивертименто Es-dur kv. 252 -Andante -Menuetto -Polonaise -Presto assai W.A.Mozart –Дивертименто B-dur kv.240 -Allegro -Andante grazioso -Menuetto Allegro F.Poulenc-Трио -Presto -Andante -Rondo   ТРИО обоа,фагот и пијано составено од тројца етаб...

 • Tose copy

  12 години без Тоше

  На денешен ден пред 12 години, во магливо утро на автопатот Белград – Загреб кај Нова Градишка во тешка сообраќајна несреќа згасна животот на големата балканска музичка ѕвезда, Тоше Проески. Иако имаше само 26 години зад себе остави импресивно музичко наследство. Издаде седум студиски албуми и ис...

 • 11-oktomvri

  11-ти Октомври, Македонија празнува

  Македонските граѓани денеска го празнуваат 11-ти Октомври – Ден на народното востание во Македонија. На денешен ден, била нападната бугарската полициска станица во Прилеп, при што биле прекинати телефонските линии. Оваа акција се смета како прва и значеше почеток на востанието против окупат...

 • 8-Septemvri-Promo

  28 Години независна Македонија

  Македонија денеска одбележува 28 години од спроведување на референдумот на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава.

 • Bogorodica

  Денес е Успение на Пресвета Богородица

  Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите, посветен на смртта на Марија, мајката на Исус Христос. Христијаните веруваат дека, како и Исус, и Богородица по смртта воскреснала и заминала на небото, како со душат...

 • makedonija-zname

  2-ри Август – Илинден

  Св. Илија (Громовникот) е еден од култните светци кај православните македонци, бидејки православната црква го има поистоветено со Перун Громовникот, од словенската митологија, кога вршела покрстување на Словените. Илинденско востание Илинденското востание е востание против Отоманската империја и ...

 • 1 Maj

  1 Мај – Меѓународен ден на трудот

  Меѓународен ден на трудот — меѓународен празник кој се празнува на 1 мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците. Се одбележува на 1 мај во знак на почит кон жртвите на штрајкот што се одржа од 1 до 4 мај 1886 г. во Чикаго. На овој штрајк, организиран [&hell...

 • Veligden

  Велигден, “Христос Воскресе“!!!

  Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е. Тоа се случило на третиот ден по неговата смрт, сметај...

© Radio Bravo - Kumanovo