• Bravo 88.5 FM

 • Bravo-Blues&Jazz

 • Badnik Promo

  Денес е Бадник

  Православните христијански верници денес го слават Бадник, денот пред големиот празник Божиќ. Според Јулијанскиот календар, секоја година Бадник е на 6 јануари, а Божиќ на 7 јануари – прекрасни денови кога семејствата во хармонија ја очекуваат и прославуваат веста за Христовото раѓање. За значење...

 • OGLAS Promo

  ОГЛАС

  Гала Електрик, компанија од Куманово што работи индустриска автоматизација и производство на компјутерски машини има потреба од два електроинженери и два машински инженери, може и апсолвенти од област на индустриска автоматика-системско иженерство и управување со процеси. По успешен прием следи о...

 • Kliment-Ohridski-Promo

  8-ми Декември, Свети Климент Охридски

  Свети Климент се родил околу 840 година некаде во Македонија. Некои историчари сметаат дека се родил во Солун, или во неговата околина, а тоа го поврзуваат со фактот дека уште како млад бил повикан од Светите браќа Кирил и Методија во нивната мисија (што значи дека најверојатно живеел во нивна бл...

 • 23-oktomvri-den-na-makaedonskata-revolucionerna-borba

  Ден на мaкедонската револуционерна борба

  Денот на македонската револуционерна борба или Ден на револуционерната борба е државен празник кој се празнува на 23 октомври во Македонија. Празникот се празнува од 2007 година кога беше донесен и изгласан новиот закон за државни празници. Денот е неработен. Празникот се празнува по повод формир...

 • 11-oktomvri

  11-ти Октомври, Македонија празнува

  Македонските граѓани денеска го празнуваат 11-ти Октомври – Ден на народното востание во Македонија. На денешен ден, била нападната бугарската полициска станица во Прилеп, при што биле прекинати телефонските линии. Оваа акција се смета како прва и значеше почеток на востанието против окупат...

 • 8 Septemvri

  26 Години независност

  Република Македонија годинава одбележува 26 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година позитивно одговорија на референдумск...

 • 15 Godini Radio Bravo Promo

  15 години Радио Браво

  Август 2002, го означи почетокот на најдоброто радио во кумановскиот етер – БРАВО Радио. Од ден на ден Радио БРАВО се повеќе го освојуваше епитетот на најслушано радио кое нуди повеќе од квалитетен, препознатлив музички програм. Ваквиот имиџ го пронајде својот многуброен аудиториум како меѓу млад...

 • Praznik

  Честит празник, за многу години!

  Илинден или ден на Св. Илија — голем македонски национален и православен празник, кој се одбележува на 2 август. Илинден има посебно значење за историјата на македонскиот народ заради тоа што на 2 август започнало Илинденското востание во 1903 година, а во 1944 година е одржано Првото заседание н...

 • Oglas Korzo 2017

  Оглас за вработување

  Понуда за нашите невработени сограѓани. Кафе барот „Корзо“ од Куманово ви нуди вработување. За работното место келнер, пријавете се на телефонот: 071/234-253 или на лице место, во самиот кафе бар.

 • ZAMP

  Македонската музика се враќа на Радио Браво

  Согласно денешното известување за одлуката на ЗАМП, со која се става вон сила забраната за јавно емитување авторски музички дела од репертоарот на ЗАМП, македонската музика се враќа на Радио Браво.  

 • srekna-nova-2017

  Како се прославува Новата година ширум светот

  Новата година е најстар од сите празници, а првпат е одбележан во древниот Вавилон, пред околу 4.000 години и од тогаш многу обичаи се промениле и луѓето ширум светот ја слават на различни начини. Според антички автори, прославувањето на Новата година настанало од раѓањето на Сонцето и во текот н...

 • george-michael

  IN MEMORIAM

  Песната “Last Christmas” која ги обележува божикните празници низ целиот свет, доби посебно значење бидејќи нејзиниот коавтор и музичката легенда, George Michael почина токму на денот кога католичките верници го славеа Божик. George Michael почина ноќеска на возраст од 53 години мирно...

© Radio Bravo - Kumanovo